Viiden vaatteen uusi vuosi

Alkuvuonna uudelle vuodelle annetut lupaukset näkyvät. Kuntosalikortit eivät vanhene lompakoissa, vaan salit täyttyvät innokkaista liikunnan harrastajista ja terveelliset vihannekset ovat täyttäneet jääkaappien lokerot jouluherkkujen jälkeen. Yhä useammalle ihmiselle alkuvuosi on myös pohdinnan aikaa siitä, millainen kuluttaja minä haluan tai voin olla tulevana vuotena. Siihen voi kuulua esimerkiksi kysymys siitä, kuinka monta vaatetta aion tänä vuonna ostaa.

Viiden vaatteen vuosi on somevaikuttaja Julia Thurénin ja Aku Varamäen pari vuotta sitten lanseeraama haaste, jossa vuoden aikana saa ostaa korkeintaan viisi uutta vaatetta (alusvaatteita, sukkia ja second hand -vaatteita ei lasketa tähän mukaan). Viiden vaatteen raja perustuu löyhästi Hot or Cool -instituutin raporttiin siitä, paljonko maapallon kannalta kestävä määrä olisi vuosittaiselle vaatteiden ostolle. Tällä hetkellä keskivertosuomalainen ostaa vuodessa 38 uutta vaatetta. Haaste on saavuttanut somessa viimeisimpien vuosien aikana todella ison suosion. Viiden vaatteen vuosi -haasteen merkittävyydestä kertoo myös se, että sen kehittäjät saivat siitä viime vuonna Sininen pallo -ympäristöpalkinnon.

Jos vaatteita ostaa vuoden aikana vain viisi kappaletta, kuluttaja sitoutuu tekemäänsä ostopäätökseen ja käyttämään tuotetta.

Myös tänä vuonna monet lähtevät haasteeseen mukaan. Olen itse seurannut viiden vaatteen vuosi -haastetta somessa ja vaikka en ole siihen varsinaisesti sitoutunut, on haaste vaikuttanut omaan ostoskäyttäytymiseeni. Pohdintani ennen vaateostoksia on nimittäin lisääntynyt merkittävästi. Jos vaatteita ostaa vuoden aikana vain viisi kappaletta, kuluttaja sitoutuu tekemäänsä ostopäätökseen ja käyttämään tuotetta. Kun jotain ostosta harkitsee pitkään, on todennäköisempää, että sitä myös arvostaa ja ehkä jopa rakastaa silloin eri tavalla. Pidemmällä harkinta-ajalla kuluttaja myös todennäköisemmin pohtii vaatteen laatua, eettisyyttä, materiaalivalintoja sekä sitä, sopiiko vaate oikeastaan pitkäaikaisesti omaan vaatekaappiin.

Jos vaateostosten määrä on rajattu, tulee kuluttajan varmistaa, että vaate kestää käytössä ja osata myös huoltaa vaatetta. Jos neule nyppyyntyy käyttökelvottomaksi pian sen kaupasta kotiuttamisen jälkeen, on yksi tärkeä viiden vaatteen kiintiön osa menetetty. On selvää, että kaikilla meistä ei ole sellainen taloudellinen tai muita voimavaroja sisältävä elämäntilanne, joka mahdollistaisi haasteeseen mukaan lähtemisen. Välillä kuluttajan on vain pakko ostaa halpaa laadun kustannuksella. Usealla meistä on kuitenkin mahdollista ainakin tutustua haasteeseen ja pohtia, saisiko siitä jotain ideoita omaan kulutuskäyttäytymiseen uudelle vuodelle.

Tällä hetkellä viherpesua on vaatesektorilla niin paljon, että kuluttajan on usein vaikea päästä kunnolla perille tuotteen ympäristöystävällisyydestä.

Kuluttajat ovat heränneet viime vuosina pohtimaan vaatteiden vastuullisuutta, mistä kertoo se, että yrityksetkin lupailevat kuluttajille entistä vihreämpiä tuotteita. Suuri osa lupauksista valitettavasti vain ovat perusteettomia tai vääristeleviä – ilmiöstä voidaan käyttää termiä ”viherpesu”. Myös EU-tasolla on havahduttu viherpesuun liittyviin ongelmiin ja itse olen parhaillaan Kuluttajaliiton edustajana vihreän siirtymän kuluttajansuojadirektiivin implementointia koskevassa työryhmässä. Direktiivillä pyritään puuttumaan viherpesuun liittyviin ongelmiin.

Vielä tällä hetkellä viherpesua on vaatesektorilla niin paljon, että kuluttajan on usein vaikea päästä kunnolla perille tuotteen ympäristöystävällisyydestä. Tämä selvisi myös Kuluttajaliiton vuonna 2022 viherpesua koskevasta selvityksestä. Vaikka viherpesun taakse pääseminen voi olla kuluttajalle haastavaa, voi kuluttaja aina äänestää valinnoillaan siitä, paljonko vaatteita ostaa. Ympäristön kannalta on hyvä tarkastella, tarvitsenko minä todella tätä vaatetta? Entä onko se kestävyydeltään ja laadultaan sellainen, että se säilyy hyvänä, käyttökelpoisena ja iloa tuottavana pitkään? Ehkä viiden vaatteen vuosi -haasteen suurin anti ympäristölle onkin lisätä ihmisten pohdintaa ostosten tarpeellisuudesta, ja vaatteen kestävyysnäkökulmat tulevat lähes automaattisesti pohdintaan siinä sivussa.

Itse lupaan rakastaa ja arvostaa jokaista uutta vaateostostani tänä vuonna. Luulen, että tämä lupaus tulee näkymään myös uutena ostamieni vaatteiden määrässä.

Ihanaa uutta vuotta 2025!

Viitteet ja lisätietoa:

Julia Lumijärvi

JURISTI

Blogikirjoitukset eivät ole Kuluttajaliiton virallisia tiedotteita, lausuntoja, julkilausumia tai kannanottoja. Blogit ovat yhteiskunnallisia keskustelunavauksia kirjoittajan esiin nostamista näkökulmista. Blogeissa julkaistaan myös vieraskynätekstejä.


  • Kuluttajan lakineuvonta puhelimitse vuodeksi 15 eurolla

    Juristimme on puhelinsoiton päässä jäsenillemme. Jäsenyys alkaen vain 15 € / vuosi!
    Lue lisää jäsenyydestä