Kirjallinen lausunto hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi ajoneuvolain muuttamisesta sekä siihen liittyviksi laeiksi

| |

Kuluttajaliitto ry (jälj. Kuluttajaliitto) kiittää mahdollisuudesta antaa eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnalle kirjallinen lausunto otsikkoasiasta. Kuluttajaliitto esittää kohteliaimmin seuraavat huomiot koskien muutoksia, jotka koskevat erittäin kehittyneitä kuljettajaa avustavia ajojärjestelmiä:

Kuluttajaliitto pitää tärkeänä, että ajamista avustavien automaatiojärjestelmien jatkuva kehitys otetaan lainsäädännössä huomioon. Kuljettajaa avustavat järjestelmät helpottavat ajamista, vähentävät kuljettajan fyysisiä tehtäviä ja voivat tulevaisuudessa parantaa myös liikenneturvallisuutta. Kehitys kohti täysin automatisoitua ajamista on kuitenkin vasta alussa, eikä nykytila välttämättä aina lisää turvallisuutta. Kun ajamiseen liittyvät tehtävät vähenevät, voi kuljettajan huomio suuntautua helpommin pois ajamisesta ja liikenteen seuraamisesta. Järjestelmät eivät myöskään ole välttämättä täysin luotettavia varsinkaan haastavissa tie- ja sääolosuhteissa. Siksi ajoneuvoteknologian kehittyessä on tärkeää painottaa, etteivät kuljettajan velvollisuudet ja vastuut ajamisesta ja liikenteen seuraamisesta silti vähene.

Kuluttajaliitto katsookin, että tieliikennelakiin ehdotettu uusi 6 a § korostaa kuljettajan vastuuta ajotehtävästä. Säännös ei sinänsä muuta kuljettajan nykylainsäädännön mukaista vastuuta myös pitkälle kehittyneitä kuljettajaa avustavia järjestelmiä käytettäessä. Se kuitenkin selkeyttää nykyistä oikeustilaa sekä edistää kansalaisten ymmärrystä siitä, ja Kuluttajaliitto yhtyy esityksen näkemykseen säännöksen lisäämisen tarpeellisuudesta.

Sen sijaan esityksestä on poistettu esitysluonnokseen sisältynyt ehdotus ajoneuvolakiin lisättävästä 6 b §:stä. Säännöksen tarkoituksena oli varmistaa, että kuljettajien ymmärrystä kuljettajan vastuusta erittäin kehittyneitä kuljettajaa avustavia järjestelmiä käytettäessä tuetaan myös ajoneuvojen käyttöohjeissa, markkinoinnissa ja käyttöönoton yhteydessä. Säännös on siirretty lausuntopalautteen perusteella jatkovalmisteluun, mahdollisesti automaattisten ajoneuvojen käyttöä tiellä koskevan sääntelyn yhteyteen. Esityksessä todetaan nykytilan jäävän ilman uutta säännöstä osin aukolliseksi.

Kuluttajaliitto on valmisteluvaiheessa kannattanut säännöksessä esitettyä laajan tiedonanto- ja valistusvelvollisuuden osoittamista ajoneuvojen myyjille ja jälleenmyyjille, valmistajille sekä muille taloudellisille toimijoille. Säännös olisi edellyttänyt talouden toimijoita kuten ajoneuvon myyjiä varmistamaan, että ajoneuvon kuljettaja, haltija tai omistaja ymmärtää lainmukaiset vastuut sekä kuljettajaa avustavien järjestelmien riskit ja luonteen. Lisäksi säännös olisi kieltänyt sellaisen toiminnan tai lausumien antamisen, jotka voisivat hämärtää kuljettajan käsityksiä ajoneuvoavusteisista järjestelmistä tai kuljettajan vastuista.

Kuluttajaliitto on jo valmisteluvaiheessa nostanut myös esiin, että vaikka esitysluonnoksessa ajoneuvolakiin ehdotettu 6 b § osittain vastaisi kuluttajansuojalain (KSL) 2 luvun harhaanjohtavaa markkinointia koskevaa sääntelyä, uusi 6 b § täydentäisi sitä merkittävästi. KSL:n mukainen tiedonantovelvollisuus ajoneuvon markkinoinnissa rajoittuu vain kuluttajiin eikä ehdotetun säännöksen tavoin koske yrityksiä. Lisäksi KSL 2 luvun sääntely koskee vain auton ostoa edeltävää vaihetta, eikä kata esimerkiksi 6 b §:ssä esitettyä oston jälkeistä perehdytystä. Toisin kuin KSL 2 luvun 6 §:n harhaanjohtavaa markkinointia koskeva sääntely, uusi 6 b § ei myöskään olisi edellyttänyt, että järjestelmistä annetut harhaanjohtavat tiedot ovat vaikuttaneet auton ostopäätökseen kuuluakseen säännöksen soveltamisalaan. KSL 2 luvun 6 § edellyttää, että markkinoinnissa annetut harhaanjohtavat tiedot ovat vaikuttaneet ostopäätökseen, jota kuluttaja ei ilman annettuja tietoja olisi tehnyt.

Kuluttajaliitto huomauttaa, että myös vertailtujen säännösten taustalla olevat tavoitteet ovat erilaiset. Kuluttajansuojasääntelyn ensisijaisena tavoitteena on suojata kuluttajia hyvän tavan vastaisilta ja sopimattomilta menettelyiltä tavarankauppatilanteissa. Nyt jatkovalmisteluun siirretyn säännöksen tavoitteena olisi sen sijaan parantaa liikenneturvallisuutta lisäämällä ajoneuvojen valmistajien, maahantuojien ja jälleenmyyjien vastuuta edistää kuljettajien ymmärrystä ajoneuvoavusteisista järjestelmistä ja kuljettajan vastuista sekä ehkäistä tätä ymmärrystä heikentäviä toimintatapoja ja väittämiä. KSL ei siten yksinään sovellu esitysluonnoksessa ehdotetun 6 b §:n tavoin näiden tavoitteiden toteuttamiseen.

Näin ollen Kuluttajaliitto toivoo, että nyt esityksestä poistettua ajoneuvolain 6 b §:n sääntelyä tarkennetaan lausuntopalautteen pohjalta tarvittavilta osin ja se etenisi mahdollisimman pikaisesti jatkovalmisteluun. Jos taloudellisiin toimijoihin kohdennettu sääntely jää toistaiseksi esityksen myötä puuttumaan, Kuluttajaliitto painottaa entistäkin enemmän julkisten tahojen, kuten poliisin tai Liikenne- ja viestintäviraston vastuuta sekä velvollisuutta pyrkiä ylläpitämään liikenneturvallisuutta ja valistamaan kansalaisia teknologian koko ajan kehittyessä eteenpäin.


  • Peruuntuiko matka? Askarruttaako reklamaatio?

    Hanki itsellesi kuluttajan lakineuvonta puhelimitse vain 15 eurolla vuodessa! Neuvomme niin arjen haasteissa kuin isommissa ongelmatilanteissa. Liity nyt!
    Lue lisää jäsenyydestä