Kommentit luvusta 1 Yleiset säännökset
–
Kommentit luvusta 2 Viranomaisten tehtävät
–
Kommentit luvusta 3 Valtakunnalliset alueidenkäyttötavoitteet
–
Kommentit luvusta 4 Maakuntakaava
–
Kommentit luvusta 5 Yleiskaava
–
Kommentit luvusta 6 Asemakaava
Kommentit luvusta 7 Vähittäiskaupan suuryksiköitä koskevat erityiset säännökset
Kuluttajaliitto ry (jälj. ”Kuluttajaliitto”) kiittää mahdollisuudesta antaa ympäristöministeriölle kirjallinen lausunto otsikkoasiasta. Kuluttajaliitto esittää kohteliaimmin seuraavat huomiot:
Kuluttajaliitto kannattaa yleisesti esitysluonnoksen tavoitetta edistää kilpailua kaupan alalla keventämällä vähittäiskaupan suuryksiköiden sijainnin ohjausta. Mikäli vähittäiskaupan suuryksiköiden perustaminen helpottuu sääntelyn keventämisen myötä, voi tämä lisätä toimivaa kilpailua vähittäiskaupassa, monipuolistaa tarjontaa ja siten vaikuttaa kuluttajiin myönteisesti parantamalla kuluttajien valinnanmahdollisuuksia.
Toisaalta Kuluttajaliitto pitää perusteltuna esitysluonnoksen ehdotusta siitä, että vähittäiskaupan suuryksiköt tulisi nykyistä lakia vastaavasti osoittaa ensisijaisesti kaavojen keskusta-alueelle. Keskusta-alueet ovat tyypillisesti tiiviisti rakennettuja ja hyvin saavutettavissa myös joukkoliikenteellä. Kuluttajaliitto pitää huolestuttavana, että esitysluonnoksessa ehdotetaan poistettavaksi nykyiset säännökset, jotka edellyttävät palveluiden saavutettavuutta joukkoliikenteellä ja kevyellä liikenteellä sekä maankäytön suunnittelua siten, että asiointietäisyydet pysyvät kohtuullisina ja liikenteen haitalliset vaikutukset mahdollisimman vähäisinä. Sääntelyssä on tärkeää ottaa huomioon väestön ikääntyminen, yksin asuvien määrän kasvu sekä muut yhteiskunnalliset kehityssuunnat, jotka lisäävät tarvetta helposti saavutettaville palveluille. Kuluttajaliitto katsoo, että kyseiset tavoitteet tulisi säilyttää osana
sääntelyä, jotta palveluverkko kehittyy palveluiden saavutettavuus ja lisäksi ekologisesti kestävä kehitys huomioiden.
Kommentit luvusta 8 Tuulivoimarakentamista koskevat erityiset säännökset
–
Kommentit luvusta 9 Tuulivoimarakentamista koskevan yleiskaavan erityiset sisältövaatimukset
–
Kommentit luvusta 10 Ranta-alueita koskevat erityiset säännökset
–
Kommentit luvusta 11 Kaavoitusmenettely ja vaikutusten selvittäminen kaavaa laadittaessa
–
Kommentit luvusta 12 Asemakaavan ja yleiskaavan laatimisaloite ja asemakaavan ja yleiskaavan laatiminen yhteistyössä maanomistajan kanssa
–
Kommentit luvusta 13 Merialuesuunnittelu
–
Kommentit luvusta 14 Kansallinen kaupunkipuisto
–
Kommentit luvusta 15 Valtion rajat ylittävät ympäristövaikutukset
–
Kommentit luvusta 16 Pakkokeinot ja seuraamukset
–
Kommentit luvusta 17 Kaavan ja muun päätöksen tiedoksiantoa koskevat säännökset
–
Kommentit luvusta 18 Muutoksenhaku
–
Kommentit luvusta 19 Kaavan ja muun päätöksen tiedoksiantoa ja voimaantuloa koskevat säännökset
–
Kommentit luvusta 20 Erinäiset säännökset
–
Kommentit luvusta 21 Voimaantulo- ja siirtymäsäännökset
–
Kommentit alueidenkäyttölain muuttamisesta (liitelaki, nimike muuttuu laiksi kaavojen toteuttamislaiksi)
–
Kommentit rakentamislain muuttamisesta
–
Luonnos uudeksi alueidenkäyttöasetukseksi viimeistellään ja siitä pyydetään lausunnot syksyllä 2025. Jos haluatte jo nyt antaa siitä kommentteja niin voitte tehdä sen tässä.
–


