Kuluttajaliitto ry (jäljempänä Kuluttajaliitto) kiittää mahdollisuudesta antaa sosiaali- ja terveysministeriölle lausunto otsikkoasiasta. Kuluttajaliitto esittää kohteliaimmin seuraavat huomiot:
Esitysluonnoksessa ehdotetaan muutettavaksi alkoholilakia siten, että alkoholijuomien pientuottajien ulosmyyntioikeuksia laajennettaisiin. Lakimuutoksen myötä esimerkiksi pientislaamot saisivat mahdollisuuden myydä valmistamiaan tuotteita valmistuspaikoilta suoraan kuluttajille vähittäismyyntiluvalla.
Kuluttajaliitto pitää kuluttajan kannalta myönteisenä sitä, että pientuottajien valmistamia alkoholijuomia voisi ostaa suoraan valmistuspaikan yhteydestä esimerkiksi vierailun päätteeksi, eikä alkoholijuomaa ostaakseen tarvitsisi matkustaa erikseen lähimpään Alkoon. Parhaassa tapauksessa tämä voisi ohjata hieman kulutusta nimenomaan pienten kotimaisten valmistajien tuotteisiin.
Ehdotus on osa laajempaa alkoholilainsäädännön kokonaisuudistusta, jota Kuluttajaliitto on kommentoinut aktiivisesti ja jonka viimeisimmät käänteet ovat herättäneet huolta muun muassa kuluttajan suojaamisen, kansanterveyden ja lapsivaikutusten näkökulmasta. Uudistuksella alkoholin saatavuutta parannetaan, ja se toteutetaan samaan aikaan, kun sosiaaliturvasta ja ennaltaehkäisevistä palveluista säästetään. Tätä taustaa vasten tarkasteltuna ehdotus vie alkoholipolitiikkaa kestämättömään suuntaan. Onkin entistä tärkeämpää, että kokonaisuudistuksessa huomioidaan riittävästi lausuntokierroksilla esiin tulleet edellytykset uudistuksen turvalliselle toteuttamiselle.


