Kuluttajaliitto ja eurooppalaiset kuluttajajärjestöt ovat kattojärjestönsä BEUC:n kanssa jättäneet viranomaisille ja EU-komissiolle valituksen nopeasti kasvaneen kiinalaisen verkkokauppa Temun toiminnasta. Järjestöt katsovat, että Temu rikkoo EU:n uutta digipalvelulakia, jonka tarkoituksena on suojata kuluttajia verkko-ostoksilla.
Yhteensä 17 eurooppalaista kuluttajajärjestöä1 on tällä viikolla valittanut kansallisille valvontaviranomaisille kiinalaisesta verkkomarkkinapaikka Temusta. Kattojärjestö BEUC on puolestaan tehnyt valituksen Euroopan komissiolle. Temulla on yli 75 miljoonaa käyttäjää kuukausittain EU:ssa. Järjestöjen mukaan Temu ei ole tarjonnut kuluttajille laissa määriteltyä kuluttajansuojaa ja käyttää manipuloivia käytäntöjä, jotka ovat laittomia EU:n viimeaikaisen lainsäädännön mukaan.
Kuluttajajärjestöt ovat jo aiemmin ilmaisseet huolensa myynnissä olevien tuotteiden turvallisuudesta. Nyt järjestöt kattojärjestöineen ovat jättäneet komissiolle ja kansallisille valvontaviranomaisille (Suomessa Traficom) valituksen muun muassa seuraavista EU:n digipalvelulain rikkomuksista:
- Markkinapaikalla käytetään manipuloivia käytäntöjä ja myyntitekniikoita (dark patterns).
- Markkinapaikka ei tarjoa riittävää jäljitettävyyttä alustallaan myyjinä toimivista kauppiaista, eikä useinkaan pysty antamaan kuluttajille olennaista tietoa tuotteiden myyjästä.
- Temu ei pysty myöskään kertomaan, täyttääkö tuote EU:n tuoteturvallisuusvaatimukset.
- Temu ei tarjoa riittävästi läpinäkyvää tietoa alustalla käyttämistään suositusjärjestelmistä, suositteluiden todenperäisyydestä ja siitä, miten sen käyttämät erilaiset kriteerit johtavat tiettyjen tuotteiden ehdottamiseen.
”Alustalla käytettyjen manipuloivien käytäntöjen tarkoituksena on saada kuluttajat kuluttamaan enemmän kuin he alun perin ovat aikoneet tai halunneet. Esimerkiksi oman tilin sulkemisprosessista on saatettu tehdä hankalaa”, Kuluttajaliiton pääsihteeri Juha Beurling-Pomoell kuvailee.
”Viranomaisten on arvioitava Temun toiminta EU:n alueella ja laitettava laittomat toimet kuriin”, Beurling-Pomoell painottaa. ”Jos tuotteita myydään eurooppalaisille kuluttajille, on niiden oltava turvallisia ja eurooppalaisen lainsäädännön mukaisia, olipa niiden alkuperä eurooppalainen, amerikkalainen, kiinalainen tai mikä tahansa.”
Tuoteturvallisuuteen ja kuluttajalainsäädäntöön liittyvät kysymykset jo aiemmin esillä
Useat organisaatiot ovat tähän mennessä kyseenalaistaneet Temussa myynnissä olevien tuotteiden laillisuuden ja turvallisuuden. Esimerkiksi italialainen kuluttajaryhmä ja BEUC:n jäsen Altroconsumo havaitsi lokakuussa 2023, että yhdeksän 13:sta alustalta ostetusta kosmetiikkatuotteesta joko ei sisältänyt ainesosaluetteloa, tai toimitti sen vain osittain3. Aiemmin tänä vuonna saksalainen kuluttajajärjestö ja BEUC-jäsen vzbv epäili4, että Temu rikkoo kuluttajalainsäädäntöä näyttämällä harhaanjohtavia tuotearvosteluja tai johtaa kuluttajia harhaan tavoilla, joilla se näyttää hinnanalennuksia.
Lähteet
1BEUC on tehnyt valituksen Euroopan komissiolle, kun taas 17 BEUC:n jäsentä on tehnyt saman valituksen toimivaltaisille kansallisille viranomaisille. Jäsenorganisaatiot ovat Arbeiterkammer (Itävalta), Testachats / Testaankoop (Belgia), BNAAC (Bulgaria), dTest (Tšekki), Kuluttajaliitto ry (Suomi), UFC-Que Choisir (Ranska), EKPIZO ja KEPKA (Kreikka), Altroconsumo (Italia), Consumentenbond (Alankomaat), Forbrukerrådet (Norja), Federacja Konsumentow (Puola), DECO (Portugali), Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (Slovakia), CECU ja OCU (Espanja), Sveriges Konsumenter (Ruotsi). ULC (Luxemburg) on kirjoittanut toimivaltaiselle viranomaiselle, kun taas BEUC:n brittiläinen jäsen Which? ja espanjalainen jäsen ASUFIN tukevat tätä toimintaa mediatyöllään.*
2Agence France Presse, ”EU toughens safety rules for online retailer Shein” (26.4.2024).
EU toughens safety rules for online retailer Shein (msn.com)
3Altroconsumo, ‘Temu: qualità scarsa e sicurezza a rischio. L’analisi di 28 prodotti acquistati sull’ecommerce del momento’ (2.10.2023/29.4.2024).
App Temu, sicurezza a rischio? L’analisi | Altroconsumo
4Vzbv, ‘vzbv mahnt Online-Marktplatz Temu ab’ (26.3.2024/29.42024).
vzbv mahnt Online-Marktplatz Temu ab | Verbraucherzentrale Bundesverband
*) Korjattu 16.5. klo 15.00 kuluttajajärjestöjen lukumäärä 17 ja poistettu listalta Forbrugerrådet Tænk (Tanska).


