Huijausinfon aamukahvit: Miksi ihminen on huijattavissa?

27.1.2021 10:00–10:30

Webinaari | Webinaari

Järjestäjä Huijausinfo

Tervetuloa Huijausinfon rennoille aamukahveille!

Nettihuijauksia tehdään enemmän kuin koskaan ennen eri kanavissa ja eri välineillä. Moni meistä uskoo tunnistavansa huijauksen, mutta silti kuka tahansa voi joutua huijatuksi. Tällä kertaa käsittelemme aamukahveilla sitä, miksi ihminen ylipäätään on huijattavissa ja mitä tekijöitä huijarit petoksissa hyödyntävät.

Tietoisemmalla toiminnalla ja harkintaa käyttämällä meistä jokainen voi onneksi välttyä turhilta ongelmilta, myös huijauksilta. Aiheesta kanssamme on keskustelemassa Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja Poliisiammattikorkeakoulun yhteishankkeen, CYBERDI:n, projektipäällikkö Kirsi Heiskanen.

Aamukahvit striimataan Huijausinfon Facebook-tapahtumaan.
Tapahtumaan voit osallistua myös Zoomin kautta.

Huijausinfon aamukahveja järjestetään keskiviikkoisin vaihtuvien asiantuntijavieraiden kanssa. Seuraavat aamukahvit järjestetään:

  • 3.2.2021 klo 10–10.30

Tervetuloa mukaan!

Ensimmäistä kertaa Zoomissa?

Webinaarit järjestetään maksuttoman Zoom-palvelun avulla. Voit osallistua tietokoneella suoraan selaimen kautta tai ladata Zoom-ohjelman tietokoneellesi täältä. Zoom on saatavilla myös mobiililaitteille App Storesta (iPhone) tai Play Kaupasta (Android).